Tekirdağ / TÜRKİYE +90 (532) 343 4221

HAYVANCILIKTA EM KULLANIMI

At Yetiştirmede EM Kullanımı

Ahırların İlk Hazırlanması

Ahırları, spreyleyerek iyice temizleyiniz. (0,2 l EM + 0,8 l su) oranında suyla seyreltilmiş EM çözeltisinden yüzeyleri hafifçe nemlendirecek şekilde bütün ahıra spreyleyiniz. Havalandırma yerlerini ve damlardaki havalandırma deliklerini vb. unutmayınız.

Ahırların Bakım Spreylemesi:

Bir spreyleme veya sisleme cihazı kullanarak, haftada 1-2 defa 1:10 oranında klorsuz suyla seyrelterek 0,1 l /m2 gelecek şekilde altlık malzemesi (saman ya da talaş veya tahta kırpıntıları) dökülmüş yerlere ve duvarlara EM spreyleyin, Dışkı ve idrarın bulunduğu yerlere biraz daha fazla spreyleyin. Böylelikle, amonyak hemen bağlanacaktır. Odun kırpıntıları veya talaş varsa, bunlar daha emici olduğundan biraz daha fazla spreylenmelidir.

Sıcak yaz aylarında, üzerlerine EM çözeltisi (1:20 oranında klorsuz suyla seyreltilmiş EM) spreylenince hayvanların çok hoşuna gitmektedir. EM, kokuşma yoluyla çürümeyi önleyeceğinden, bu nedenle meydana gelen sorunlar çözümlenmiş olacaktır. Hayvanlar üzerinde zararlıların (pire, kene, vb.) bulunmasını önleyecektir.

Doğumda

Hemen doğumdan sonra 2-3 ml EM bir şırınga yardımıyla ağızdan veriniz.

Doğum Sonrası

1 ve 2. haftalarda: Taya günde 10 ml EM veriniz (günlük 10 ml'lik dozu 2'ye bölerek 5'er ml halinde veriniz). 2 ile 8. haftalarda 20 ml EM veriniz (günlük 20 ml'lik dozu 2'ye bölerek 10'ar ml halinde veriniz).

3 aylıktan itibaren: Atlar için: 3. aydan itibaren tüm yaşlar için günde 40 ml EM veriniz. (40 ml'lik EM 2'ye bölerek 20'şer ml halinde veriniz). Atların doğal direncini artırmak için, normal yemlerine ilave olarak günde normal yemlerinin %5'i kadar Kepek Bokashi yemi verilir. Bokashi fermantasyona uğramış organik maddedir ve probiyotiklerce zengindir.

Stres durumlarında: Transport ya da doğum gibi stres durumlarında, 2 hafta öncesinden günlük dozları 2 misline çıkartınız.

Sıvı dışkı ve gübre için

Gübreye haftada bir kez 1–2 litre EM/m3 malzeme olacak şekilde EM ilave ediniz (içerdiği bileşenlerin miktarına bağlı olarak). Ayrıca, az miktarda kil ilave edilmesi de tavsiye edilir. Ancak şart değildir.
Kil miktarı: 2 kg/m³ gübre (1 m3 gübre için 2 kg)

Padoklarda

Padok yüzeyine bir kez 1000 kg/hektar olacak şekilde kil minerali uygulayınız. Padokların yüzeyine hektara minimum 100 litre gelecek şekilde EM uygulayınız. (1/200 ila 1/500 oranında suyla seyrelterek). Bu miktarı ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda 2 kez uygulayınız.

 

At Yetiştirmede EM Kullanımı »
Balık, Karides ve Rotifer Yetiştiriciliğinde EM Kullanımı »
Etlik Piliç (Broyler) Üretiminde EM Kullanımı »
Yumurta Üretiminde EM Kullanımı »
Besi Sığırı Üretiminde EM Kullanımı »
Süt Sığırı Üretiminde EM Kullanımı »
Bıldırcın Üretiminde EM Kullanımı »
Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğinde EM Kullanımı »